3 май 2021 : Новый трек с участием DAVID GILMOUR

Columbia Records

01“5 A.M.”
02“Rattle That Lock”
03“Faces Of Stone”
04“What Do You Want From Me”
05“The Blue”
06“The Great Gig In The Sky”
07“A Boat Lies Waiting”
08“Wish You Were Here”
09“Money”
10“In Any Tongue”
11“High Hopes”
12“One Of These Days”
13“Shine On You Crazy Diamond (Pts. 1 - 5)”
14“Fat Old Sun”
15“Coming Back To Life”
16“On An Island”
17“Today”
18“Sorrow”
19“Run Like Hell”
20“Time” / “Breathe (In The Air)” (reprise)
21“Comfortably Numb”
David Gilmour - electric guitars, acoustic guitars, classical guitar, console steel guitar, lead vocals, cymbals on "One of These Days", whistling on "In Any Tongue"
Chester Kamen - electric guitars, acoustic guitars, 12-string acoustic guitar, backing vocals, harmonica on "The Blue"
Guy Pratt - bass guitars, double bass, backing vocals, lead vocals on "Run Like Hell"
Greg Phillinganes - keyboards, backing vocals, lead vocals on "Time"
Chuck Leavell - keyboards, accordion, backing vocals, lead vocals on "Comfortably Numb"
Steve DiStanislao - drums, percussion, backing vocals, aeoliphone on "One of These Days"
João Mello - saxophones, clarinet, additional keyboards on "The Blue", high-strung acoustic guitar on "In Any Tongue"
Bryan Chambers - backing vocals, lead vocals on "In Any Tongue"
Lucita Jules - backing vocals, lead vocals on "The Great Gig in the Sky"

14 сен 2017
Буквально вчера ходил на кинопоказ концерта. Впечатления самые прекрасные, Дэйв умеет подбирать талантливых музыкантов, да и старая гвардия в лице Гая Пратта не сдает позиций. Очень порадовали вещи One Of These Days, Sorrow и моя любимая Shine On You Crazy Diamond. Необычное исполнение The Great Gig In The Sky двумя женскими и одним мужским голосом. Очень атмосферный и убаюкивающе-магический концерт, жаль только лишь, что в киноверсии треклист был заметно сокращен. В целом же отчаянно рекомендуется к прослушиванию, дух Pink Floyd царит и правит балом